Webbläsaren som du använder stöds inte av denna webbplats. Alla versioner av Internet Explorer stöds inte längre, av oss eller Microsoft (läs mer här: * https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-365/windows/end-of-ie-support).

Var god och använd en modern webbläsare för att ta del av denna webbplats, som t.ex. nyaste versioner av Edge, Chrome, Firefox eller Safari osv.

Systematiskt förebyggande arbete mot diskriminering (SFAD)

STÖD FÖR HR-PARTNERS OCH SFAD-SAMORDNARE

Här finns information och stöd för dig som är HR-partner eller SFAD-samordnare, gällande universitetets systematiskt förebyggande arbete mot diskriminering (SFAD).

Innehåll på sidan:


Vad är SFAD och varför är det viktigt? 

SFAD är Lunds universitets benämning på arbetet med aktiva åtgärder enligt diskrimineringslagen. Arbetet är förebyggande, främjande och kontinuerligt och ska genomföras i fyra steg under en tolvmånadersperiod.

Syftet är att förebygga diskriminering, trakasserier och sexuella trakasserier samt att främja lika rättigheter och möjligheter för både anställda och studenter. Det handlar om att skapa en arbets- och studiemiljö där alla känner sig trygga och bemöts med respekt. 

Diskrimineringslagen kräver att arbetsgivare och utbildningsanordnare arbetar systematiskt och förebyggande. Det innebär att vi inte bara ska agera när något har hänt, utan aktivt minska risken för att diskriminering och trakasserier uppstår. Arbetet ska ske kontinuerligt, dokumenteras och följas upp. 

SFAD är en del av universitetets lika villkorsarbete och ska integreras med det systematiska arbetsmiljöarbetet (SAM) och arbetet med organisatorisk och social arbetsmiljö (OSA). Det gäller både arbetsgivarrollen och utbildningsanordnarrollen. 

Fyra steg i SFAD-processen 

SFAD-processen är cyklisk och upprepas varje år. Som HR-partner är du ett stöd för chefer i alla steg.

Det första steget är att identifiera risker för diskriminering, trakasserier, sexuella trakasserier eller repressalier samt hinder för lika rättigheter och möjligheter. Undersökningen kan göras på flera sätt: 

  • Gruppsamtal – diskussioner i arbetsgrupper eller ledningsgrupper om risker och hinder. Diskrimineringsspelet kan användas som metod.
  • Enskilda samtal – exempelvis vid utvecklingssamtal eller omtankesamtal.
  • Enkäter – kompletterande metod, men inte tillräcklig som ensam undersökning.
  • Rapporterade händelser – analysera tidigare incidenter och dra lärdom.
  • Skyddsronder – undersök risker för bristande tillgänglighet i lokaler. Frågor om tillgänglighet ska ingå i checklistan. 

Tips: Samordna undersökningen med SAM och OSA för att undvika dubbelarbete.

 När risker har identifierats ska orsakerna analyseras. Fråga: 

  • Varför ser det ut som det gör?
  • Finns organisatoriska faktorer som bidrar?
  • Har vi tillräcklig kunskap om diskrimineringsgrunderna?
  • Finns mönster som pekar på liknande risker i andra situationer? 

Analysen ska göras i samverkan och med ett öppet förhållningssätt. Undvik att förstärka normer eller fördomar.

Utifrån analysen ska skäliga åtgärder planeras och genomföras. Åtgärderna ska vara realistiska och ha betydelse för verksamheten. Exempel: 

  • Utbildning om diskrimineringslagen och bemötande.
  • Tydligare rutiner och riktlinjer.
  • Förändringar i arbetsorganisation.
  • Insatser för att förbättra arbetsklimatet. 

Skälighetsprincipen innebär att åtgärder ska vara rimliga i förhållande till verksamhetens storlek, resurser och riskens allvar. För Lunds universitet, som är en stor organisation, är skälighetsramen bredare än för små arbetsgivare.

När åtgärder är genomförda ska resultatet följas upp: 

  • Har riskerna undanröjts?
  • Fick åtgärderna önskad effekt?
  • Behövs fler insatser? 

Dokumentationen är avgörande och ska ske löpande i Stöddokument SFAD (arbetsgivare och utbildningsanordnare). Uppföljningen görs årligen på institutionsnivå, fakultetsnivå och universitetsgemensam nivå. 

Deadline för fakulteternas uppföljning är 31 januari. Resultatet sammanställs i en lika villkorsrapport som publiceras i april–maj.

Din roll i SFAD-arbetet 

Som HR-partner och/eller SFAD-samordnare är du en nyckelperson i att omsätta lagkrav och universitetets riktlinjer i praktiskt arbete. Det innebär att du: 

  • Stöttar chefer i att genomföra SFAD-processen.
  • Säkerställer att arbetet dokumenteras korrekt.
  • Ger råd om metoder för undersökning och analys.
  • Hjälper till med åtgärdsplanering och samverkan med fackliga parter.
  • Informerar om utbildningar och stödmaterial.
  • Bidrar till att SFAD integreras med SAM och OSA. 

Samverkan och dokumentation 

SFAD-arbetet ska ske i samverkan med arbetstagarorganisationer och, vid behov, studenter. Dokumentationen är ett lagkrav och ett viktigt verktyg för uppföljning. Mallar och stödmaterial finns på HR-webben. 

Årlig lönekartläggning 

Enligt diskrimineringslagen ska universitetet även årligen kartlägga löner för att upptäcka och åtgärda osakliga löneskillnader mellan kvinnor och män. Arbetet görs av sektionen HR i samverkan med arbetstagarorganisationerna.

Processkartor

SFAD-cirkeln webb
Processkarta: SFAD-cirkeln. Klicka på bilden för att ladda ner bilden i PDF-format.
SFAD circle
Process map: SFAD circle. Click on the image to download it in PDF format.

Kontakt

Vid SFAD-frågor: 
SFAD-teamet [at] hr [dot] lu [dot] se (SFAD-teamet[at]hr[dot]lu[dot]se)

För frågor gällande utredningar: 
Kontakta sektionen HR via Supportcenter

SFAD-samordnare

EHL
emma [dot] carolander [at] hr [dot] lu [dot] se (emma[dot]carolander[at]hr[dot]lu[dot]se)

Gemensamma förvaltningen
emma [dot] ohlsson [at] hr [dot] lu [dot] se (emma[dot]ohlsson[at]hr[dot]lu[dot]se) och anna_m [dot] hartell [at] hr [dot] lu [dot] se (anna_m[dot]hartell[at]hr[dot]lu[dot]se)

HT fak
isabella [dot] grujoska [at] kansliht [dot] lu [dot] se (isabella[dot]grujoska[at]kansliht[dot]lu[dot]se)

J fak 
jenny [dot] lindskog [at] jur [dot] lu [dot] se (jenny[dot]lindskog[at]jur[dot]lu[dot]se)

K fak
catharina [dot] edgren [at] konstnarliga [dot] lu [dot] se (catharina[dot]edgren[at]konstnarliga[dot]lu[dot]se)

LTH 
camilla [dot] stellgren [at] lth [dot] lu [dot] se (camilla[dot]stellgren[at]lth[dot]lu[dot]se) och sara [dot] enetoft [at] lth [dot] lu [dot] se (sara[dot]enetoft[at]lth[dot]lu[dot]se)

M fak
eva_a [dot] nilsson [at] med [dot] lu [dot] se (eva_a[dot]nilsson[at]med[dot]lu[dot]se) och jenni [dot] erlandsson [at] med [dot] lu [dot] se (jenni[dot]erlandsson[at]med[dot]lu[dot]se)

MAX IV
freja [dot] billengren [at] maxiv [dot] lu [dot] se (freja[dot]billengren[at]maxiv[dot]lu[dot]se) och erik [dot] markholm [at] maxiv [dot] lu [dot] se (erik[dot]markholm[at]maxiv[dot]lu[dot]se)

N fak
ragnhild [dot] moller [at] science [dot] lu [dot] se (ragnhild[dot]moller[at]science[dot]lu[dot]se)

S fak
cecilia [dot] hagstrom [at] sam [dot] lu [dot] se (cecilia[dot]hagstrom[at]sam[dot]lu[dot]se) och jennifer [dot] condliffe [at] sam [dot] lu [dot] se (jennifer[dot]condliffe[at]sam[dot]lu[dot]se)

UB
anna-karin [dot] ekenberg [at] ub [dot] lu [dot] se (anna-karin[dot]ekenberg[at]ub[dot]lu[dot]se)

USV/LUKOM
anna [dot] willby [at] hr [dot] lu [dot] se (anna[dot]willby[at]hr[dot]lu[dot]se)